Walka z rakiem piersi- USG czy mammografia

Wczesne wykrycie raka zawsze daje dobre rokowania na przeżycie i pożegnanie choroby. Wraz z upływem lat ryzyko zachorowania na raka sutka staje się coraz większe u wszystkich kobiet, przez co pojawia się konieczność częstej kontroli i badań pozwalających na wykrycie go we wczesnym stadium. Powstaje jednak pytanie- kiedy należy udać się na badanie USG, a kiedy skorzystać z mammografii?

Różnica między USG, a mammografią

Obydwa badania wywodzą się z rodziny badań obrazowych, obydwa dotyczą piersi, jednak istnieje zasadnicza różnica w technologii wykonywania ich.  Konsekwencją tego są zupełnie odmienne sposoby obrazowania tkanki. Mammografia, podobnie jak zdjęcia RTG wykorzystują promieniowania rentgenowskie, aby ustalić czy w obrębie narządu znajdują się zmiany rakowe. USG jak powszechnie wiadomo wykorzystuje do badania fale ultradźwiękowe, które w odpowiedni sposób odbijają się od poszczególnych tkanek. Co więcej, USG nie powoduje szkodliwego promieniowania, więc jest w stu procentach bezpieczne dla każdej pacjentki.

Dla kogo USG a dla kogo mammografia?

USG z pewnością lepiej sprawdzi się przy obrazowaniu tkanki młodej, więc zalecane jest kobietom w młodszym wieku, zaś mammografia paniom nieco starszym. Zależne to jest od budowy piersi. Wraz z wiekiem przyrastająca tkanka tłuszczowa skutecznie obniża jakość obrazu wykonywanego ultrasonografem. Należy jeszcze zaznaczyć, że USG może być uzupełnieniem obrazu mammograficznego, gdyż już w momencie badania możliwe jest oszacowanie czy zauważana zmiana jest złośliwa czy nie i jakie wstępne kroki należy podjąć w leczeniu jej.

Warto zauważyć ogromny potencjał obrazowania piersi. W znacznej większości przypadków pozwala na całkowite wyleczenie z nowotworu bez konieczności amputacji piersi. Warto również pamiętać, że wraz z wiekiem wzrasta potrzeba częstego poddawania się badaniom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *