Przebieg badania rentgenowskiego

Z pewnością ciężko byłoby znaleźć osobę, która nigdy nie miała doświadczeń z badaniami radiologicznymi. To zazwyczaj podstawowy element diagnostyki przy różnego rodzaju urazach, bólach bądź niezidentyfikowanych dolegliwościach. W zależności od potrzeby istnieje możliwość doboru odpowiedniej metody. Niektóre z nich są całkowicie bezpieczne, inne należy stosować z umiarem. Jednak cały czas najbardziej popularne są prześwietlenia rentgenowskie. Jak więc przygotować się do badania i czego możemy się w związku z nim spodziewać?

Jak można się przygotować?

Przygotowania nie są zbyt skomplikowane i dotyczą jedynie prześwietleń okolic kręgosłupa, miednicy lub jamy brzusznej. Przede wszystkim zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej dzień przed badaniem. Należy ograniczyć wszelkiego rodzaju wzdymające pokarmy oraz napoje gazowane. Co więcej, przydatne jest ograniczenie wszelkich płynów pochodzenia mlecznego. Bardzo często wymogiem koniecznym poprzedzającym RTG dolnych odcinków kręgosłupa jest lewatywa. Bez niej nie możliwy byłby właściwy odczyt zdjęcia rentgenowskiego. W tymże wypadku również zalecane jest stawienie się na czczo w pracowni. Kobiety w wieku rozrodczym przed całkowitym oddaniem się w ręce radiologa powinny upewnić się, że nie są na początku ciąży, gdyż w tym okresie promienie X są najbardziej szkodliwe dla płodu.

Jak przebiega badanie?

Badanie przeprowadza się w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczaniu. Wszelkich instrukcji na miejscu udzieli personel medyczny- technik radiolog bądź sam lekarz radiolog. Po pierwsze należy zdjąć ubranie z miejsc osłaniających punkty docelowe. Następnie należy stanąć bądź położyć się we wskazanym miejscu, a w momencie „robienia zdjęcia” wstrzymać oddech i pod żadnym pozorem się nie poruszać. Nie należy również obawiać się żadnego bólu, gdyż jest ono w pełni bezbolesne i trwa jedynie kilka minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *