USG- duma diagnostyki obrazowej

Duma diagnostyki obrazowej- brzmi górnolotnie, jednak badania wykonywane ultrasonografem rzeczywiście można uznać za coś, co zasługuje na szczególne wyróżnienie spośród innych działań diagnostycznych o charakterze obrazowym.  Co więcej, warto zaznaczyć fakt, iż ultrasonografia poczyniła największy krok w rozwoju i tym samym stoi najbliżej pacjenta.

W obecnych czasach ultrasonografy nabrały kształtów kompaktowych. Pacjent nie musi spędzać w tłocznej poczekalni całego dnia czekając, aż dostanie się do jedynego gabinetu, gdzie możliwe jest wykonanie USG. Co więcej, kieszonkowy rozmiar urządzenia umożliwia lekarzowi już wstępną diagnozę nawet na miejscu nagłego wypadku, co przyczynia się do większej skuteczności szybkiego ratowania życia.

Mówiąc o USG koniecznie należy wspomnieć o jego niekwestionowanym bezpieczeństwie. Oczywiście, badanie nie jest w stanie całkowicie zastąpić zdjęcia RTG bądź tomografii komputerowej, jednakże może być wykorzystane wszędzie tam gdzie inne techniki  mają jedynie destruktywny wpływ na obserwowane tkanki. Potwierdzeniem tego faktu jest częste wykorzystywanie metody podczas badań kobiet w ciąży. To jedyny sposób, który pozwala na zobrazowanie wszelkich zmian zachodzących w łonie matki. Ponadto, należy wspomnieć o szybkości w jakiej uzyskuje się wyniki badania. W wielu przypadkach takie rozpoczęcie diagnostyki może doprowadzić do podjęcia szybkich kroków rozszerzających ją, a w rezultacie do podjęcia najszybszego leczenia. Nie istnieją również żadne ograniczenia w częstotliwości wykonywania USG. Badania profilaktyczne powinno wykonywać się jak najczęściej, bo szybka diagnoza to zawsze większa szansa na całkowite pożegnanie choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *