Początek promieniowania rentgenowskiego

Diagnostyka obrazowa to aktualnie dziedzina, która jest niebywale pomocna w leczeniu nieograniczonej ilości schorzeń. Niezwykle funkcjonalna dziś metoda, swój początek ma już w XIX wieku. To zdumiewające, iż ponad stu dwudziestu dwu letnie odkrycie nadal jest niezwykle aktualne i praktycznie niezbędne we współczesnej medycynie.

1895 rok to data, którą można uznać za właściwy początek diagnostyki obrazowej. Wtedy to Wilhelm Conrad Roentgen badając promieniowanie katodowe dokonał przełomowego odkrycia. Co ciekawe, do niezwykle ważnych dla ludzkości wniosków doprowadziła go zwykła ludzka ciekawość. Chciał jedynie sprawdzić czy badane promienie katodowe przechodzą również przez kawałek kartonu. Wnioski po przeprowadzeniu eksperymentu były jasne- przy jego okazji udało się odkryć nieznane do tej pory promieniowanie, które w początkowej fazie zostało nazwane promieniowaniem X.

To odkrycie z całą pewnością można uznać za przełomowe. Bezpośrednio po 1895 rosku zostały wzmożone badania nad jego istotą. Już rok później ukazała się imponująca ilość publikacji na jego temat- bo aż 1000! Co więcej, odkrycie w 1901 roku uczyniło Wilhema Roentgena szczęśliwym posiadaczem nagrody Nobla.

Od tego momentu prace nad głębszym poznaniem właściwości promieniowania X postępowały ze wzmożoną intensywnością. Dzięki temu radiologia współczesnego kształtu może poszczycić się wysoko rozwiniętą aparaturą oraz jakością wykonywanych zdjęć. Aktualnie wykorzystywane aparaty zachowują maksimum bezpieczeństwa względem pacjentów oraz personelu obsługującego aparaturę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *