Czy dzisiejsza stomatologia może się obyć bez diagnostyki obrazowej?

Bez wątpienia leczenie większości schorzeń w dzisiejszych czasach rozpoczyna się od badania rentgenowskiego. Badanie jest bardzo dużym ułatwieniem nie tylko dla lekarzy, ale również dla stomatologów. Zastosowanie promieni rentgenowskich jest niezbędne chociażby w leczeniu kanałowym. To również początek leczenie, dla wszystkich zmagających się z krzywym zgryzem.   

Dzięki wykorzystaniu promieni rentgenowskich możliwa jest zarówno dokładna diagnostyka pojedynczych zębów, jak i wykonywanie obszernych zdjęć panoramicznych całej szczęki wraz z wszelkimi otaczającymi ją zatokami.  Istnieje również rodzaj prześwietlenia obrazujący jedynie korony zębów, jednakże ze względu na swoją specyfikę oraz zbyt mały obszar obejmowany przez pojedyncze zdjęcie jest ono wykonywane znacznie rzadziej niż inne rodzaje prześwietleń.

Osobnym działem o charakterze stomatologicznym, głęboko wykorzystującym promienie radiologiczne jest ortodoncja.  Każda próba prostowania zgryzu zaczyna się od właściwie wykonanego zdjęcia rentgenowskiego. Stomatolog-ortodonta w celu przeprowadzenia właściwego rozeznania oraz dokładnego określenia wady zgryzu swojego pacjenta potrzebuje dokładnego obrazu całej szczęki. Właściwe leczenie ortodontyczne opiera się przede wszystkim na dokładnej diagnostyce, która jest najważniejszym elementem determinującym wybór odpowiedniej metody leczenia.

W celu kompleksowego zbadania wady jaka występuje u pacjenta można wykonać dwa rodzaje zdjęć. Pierwsze, nazywane pantomograficznym skupia się głównie na zębach i wszystkim czego nie widać gołym okiem w ich obrębie. Mowa tutaj o wyrzynających się jeszcze zębach bądź niewidocznych korzeniach. Kolejna technika, to zdjęcie cefalometryczne, które dotyczy całej szczęki i pozwala na zobrazowanie wszystkich związków w jej okolicach. Należy zaznaczyć, że promieniowanie rentgenowskie w tym przypadku jest niezastąpioną i obecnie jedyną metodą wykorzystywaną przez ortodontów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *